תפריט נגישות
מנקים

הרחקת יונים לצמיתות


הרחקת יונים לצמיתות

הרחקת יונים אמנם נשמעת כמו פרט שולי כאשר מתעסקים בנקיון הבית אך הרחקת יונים לצמיתות היא פעולה חשובה מאין כמוה על מנת לשמור על סביבת המחייה שלנו נקייה מריחות לא נעימים, ממחלות ומלכלוך. 

הרחקת יונים לצמיתות חייבת להיעשות בהקדם האפשרי. עוד בטרם הן התיישבו להן המקום מסתור בסביבת הבית שלך או העסק שלך. 

מהם הגורמים להתיישבות יונים בסביבתך?

הביטוי "כמו זוג יונים" מוכר לכולונו והפך למטבע לשון עם השנים. היונים מונוגמיות וחיות בנאמנות לבן הזוג שלהן כל חייהן. הן מחליפות בן זוג אך ורק במקרה של מוות. תוחלת החיים של היונים היא כ- 5 שנים, כאשר במהלכן, מטרתם העיקרית היא להתרבות. לכן, עם הכנת הקן, מטילה היונה ביצה אחת או שתיים, ובני הזוג דוגרים עליהן כמעט 3 שבועות. מרגע בקיעתן, היונים דואגות להאכלתם של הגוזלים עד השלב בו הגוזלים גדולים דיים כדי לעוף ולחפש מזון בעצמם, וחוזר חלילה. על מנת לקיים שגרת יום כזו, היונים זקוקות ליציבות. הן זקוקות למקום בטוח ומספק בו הן יכולות להתמקם לשארית חייהן ולקיים שם את מלאכת הקינון. בבחירת היונים במקום קינון אופטימאלי, הן מתייחסות גם לסביבה. הם מחפשות מקום אשר יבטיח להן מזון זמין, מים לשתייה ומקום התאווררות נוח. לרב, מקומות אלו נמצאים בסביבות מגורים של בני האדם. 

מדוע יש להרחיק את היונים לצמיתות?

היונים מפיצות מפגעים ומחלות קשות בקרב בני אדם ובעלי חיים. הן נוטות להתגודד בכמויות אדירות וליצור רעש בלתי נסבל ולכלוך רב כמו לשלשת, נוצות, זרדים וחפצים המיועדים לבניית קן וכו'. היונים מפיצות ריח רע וטפילים כמו פרעושים, כינים, יתושים, קרציות ועוד. החמור מכל, הוא הפצת מחלות העשויות להיות קטלניות. לשלשת היונים היא מצע אופטימאלי לגידול חייידקים. הלשלשת עלולה לגרום למחלות כמו סלמונלה, דלקת המוח, טוקסופלזמוזיס, קדחת הנילוס המערבי, דלקות חמורות באיברים פנימיים, דלקות עיניים קשות, מחלות נשימה ואסתמה ועוד. קינון יונים בסביבת ילדים, נשים הרות או אנשים עם מערכת חיסונית חלשה עשויים להיות חשופים פי כמה למפגעים אלו. 

היכן נוטות היונים להתמקם?

היונים מחפשות מקום קינון נוח ונעים, היעניק להן מחסה ראוי מפני פגעי מזג האוויר, בין אם מדובר בגשם ורוחות בחורף ובין אם מדובר בשמש הקופחת בימי הקיץ, ומקום מסתור מפני בני אדם ובעלי חיים העשויים לפגוע בשגרת יומם. המקומות הנפוצים ביותר לקינון יונים הם גגות רעפים, מסתורי כביסה בבניינים, מרפסות, מסתור הדוודים ומאווררי המזגן, חלונות רחבים (בעיקר של ממ"דים), מרזבים ועוד שלל מקומות יצירתיים. 

איך מרחיקים יונים לצמיתות בצורה היעילה ביותר? 

ראשית חשוב לזכור, כי אין לפגוע ביונים בשום צורה. קיימים מגוון רחב של אמצעים להרחקת יונים בצורה הומאנית אשר תבטיח את שלומן ותשמור אותן הרחק מהסביבה שלך. 

ראשית, יש לסקור את מקום ההתיישבות של היונים שהרי כל מקום זוכה לטיפול שונה. למשל, הרחקת יונים מגג הבית נעשית בצורה נקודתית. אם היונים הצליחו להיכנס לגג הבית, אנו יכולים להסיק כי קיימת כניסה לשם. אנו סוקרים היטב את גג הבית ומחפשים את הפתח. הפתח עשוי להיות רעף שבור, פתח איוורור ועוד. אנו מוצאים את הפתח, ואוטמים אותו בצורה בה לא ניתן יהיה להיכנס דרכו שוב. ניתן להיעזר ברשת פלסטיק להרחקת יונים אשר חוסמת את הכניסה בצורה אסתטית. כמובן שניתן להחליף את הרעף לרעף תקין וכד'. 

אם מדובר בהרחקת יונים ממרפסות וממסתורי כביסה לעומת זאת, אנו מבינים שמלאכתנו רבה יותר. לרב מרפסות ומסתורי הכביסה חשופים ולהם פתח רחב וגדול. על מנת למנוע כניסת היונים, עלינו לחסום את הכניסה בצורה אסתטית ונעימה לעין מחד, ויציבה ועמידה מאידך. הדרך המקובלת ביותר לסגירת מסתורי כביסה היא בעזרת רשת פלסטיק. רשת הפלסטיק בנויה בצורה המונעת כניסת יונים אך מאפשרת כניסת משב רוח לייבוש הכביסה. הקמת הרשת בצורה מקצועית, תבטיח לכם תוצאה אסתטית ועמידה לאורך זמן. 

כאמור, כל מקום התיישבות פוטנציאלי מטופל בדרכים שונות המתאימות במיוחד. 

העזרים להרחקת יונים העומדים לרשותנו הם:

רשת פלסטיק שקופה איתה סוגרים חללים רחבים, דוקרנים אותם ממקמים במקומות צרים או על מעקות, קפיץ רטט המיועד למקומות צרים ובטוח יותר לשימוש בסביבת ילדים ובעלי חיים, וילונות פלסטיק המיועדים בעיקר לסגירת רפתות ולולים ועוד. יש להשתמש בעזרים להרחקת יונים בצורה הומאנית בלבד. חשוב לזכור כי היונה כי בעל חיים ויש להמנע מלפגוע בה בכל דרך.

מומלץ להיעזר באנשי מקצוע לטיפול יעיל ומקצועי. חשוב מאוד לטפל באזור ההתיישבות בתם הרחקת היונים. יש לחטא ולנקות היטב את החלל על מנת למנוע התפתחות והתפשטות חיידקים.

 
 
 

עדכונים מהפורומים
עודכן לאחרונה - 2022-05-15 10:49:33

היי אלי, 
מהניסיון שלי ושל אחותי, לבד לא מומלץ, אף פעם הניקיון לבד לא משתווה למה שחברת ניקיון שמתמחה בניקוי אחרי שיפוץ תעשה. 
למה? כי להם יש את הידע, המכשירים והחומרים המתאימים. 
ברור שלא כל חברה אפשר לסמוך עליה, למשל אצל אחותי, הקבלן של השיפוץ הבטיח וכלל במחיר את הניקיון, הוא הביא חברת ניקוי אחרי שיפוץ, אבל באמת מה שהם עשו היה אסון. וזה היה כאב ראש גדול. זה נגמר בתביעה. אבל זה לא לכאן. 
בכל מקרה אחותי הזמינה חברת ניקיון אחרת שהיא בחרה, והמחיר אומנם לא היה זול, מהפחד ממה שכבר חוותה הבינה שלא כדי לכת על הכי זול. אבל גם לא הלכה על הכי יקר, בחרה בחברה סבירה עם מחיר ביניים. והם עשו עבודה מדהימה! 
כמובן שהיא סיפרה להם בטלפון כבר על החוויה שלה ושיתפה אותם בכל החששות. והם היו הכי אדיבים ובאו לקראתה. 
העבודה הייתה מדהימה הבית אחרי הניקיון, אפשר ממש היה לאכול ישירות מהריצפה. ואני לא אומר את זה סתם כביטוי. 
האתר שלהם- ממליץ לכל אחד ואחת! 


עודכן לאחרונה - 2022-05-15 10:20:52

היי אלי, 
לצערי אני לא איש מקצוע אז לא יכול לתת לך תשובה חד משמעית. 
מה שכן ממליץ כן להתייעץ עם בעל מקצוע. היה קישור לאתר של חברה שעושה פוליש וניקיון בתים אחרי שיפוץ ולפני איכלוס 
מאמין שהם ישמחו לעזור. 
בהצלחה (:


עודכן לאחרונה - 2022-05-15 10:13:20

אני כמו דניאל, לא הייתי מסתכן והייתי מתייעץ עם חברת ניקיון. 
יש לי חברה מומלצת מאוד, הם הפכו את הבית המשופץ של אותי לארמון שפשר לאכול מהרצפה שם. 
אני בטוח שישמחו לעזור. מצרף קישור לאתר שלהם, כנסי ותתרשמי בעצמך, אין טוב ממראה עיניים! 
קישור לאתר 


עודכן לאחרונה - 2022-05-15 10:09:21

ניקיון אחרי שיפוץ זה דבר מאוד חשוב, אחרי כל הבירוקרטיות שהשיפוצים מביאים איתם לפעמים חומק מאיתנו החלק של הניקיון. לאחותי קרה משהו יותר מציק, היא סמכה על החברת בנייה שהבטיחו שלא משאירים מלוכלך והם הביאו חברת ניקיון שלא באמת ניקתה כראוי, הסיפור המלא של מה שקרה לה וכל הטררם זה כבר לפוסט אחר. 
אני רק אגיד שזה נגמר בתביעה בבית משפט. מה שכן, זה שהיא מצאה חברה לניקוי אחרי שיפוץ מדהימים, שהגיעו צ'יקצ'ק ועשו פלאים. ממש חוויה מתקנת עבורה. 
היא הייתה כלכך מרוצה ומאושרת שכל הסאגה מאחוריה וסופסוף יכולה לחזור לדירה שלה אחרי תקופה של שיפוצים וניקיונות. 
אז אני אמליץ לכם על החברת ניקיון הזו כי באמת שהם עשו עבודה מדהימה ובמחיר לא גבוהה. באמת שזה היה שווה כל שקל ושקל. 
הינה האתר שלהם. הם באמת משהו מיוחד. 
אתם לא תתחרטו. 

 


עודכן לאחרונה - 2022-05-15 09:39:54

מסכים שחשוב לשמור על ניקיון הספות והשטיחים בבית. 
פעם בשנה זה בסדר גמור להשקיע כמה שקלים על ניקוי יסודי. אשמח להמליץ לכם גם על חברה מקצועית מאוד שעשו אצלנו עבודה נהדרת והשטחים חזרו כמו חדשים. 
זה היה מדהים, לא האמנתי עד כמה השטיחים בבית היו מסריחים. 
זה האתר שלהם- ובאמת שאני ממליץ לכולם בחום!