תפריט נגישות
מנקים

הרחקת יונים לצמיתות


הרחקת יונים לצמיתות

הרחקת יונים אמנם נשמעת כמו פרט שולי כאשר מתעסקים בנקיון הבית אך הרחקת יונים לצמיתות היא פעולה חשובה מאין כמוה על מנת לשמור על סביבת המחייה שלנו נקייה מריחות לא נעימים, ממחלות ומלכלוך. 

הרחקת יונים לצמיתות חייבת להיעשות בהקדם האפשרי. עוד בטרם הן התיישבו להן המקום מסתור בסביבת הבית שלך או העסק שלך. 

מהם הגורמים להתיישבות יונים בסביבתך?

הביטוי "כמו זוג יונים" מוכר לכולונו והפך למטבע לשון עם השנים. היונים מונוגמיות וחיות בנאמנות לבן הזוג שלהן כל חייהן. הן מחליפות בן זוג אך ורק במקרה של מוות. תוחלת החיים של היונים היא כ- 5 שנים, כאשר במהלכן, מטרתם העיקרית היא להתרבות. לכן, עם הכנת הקן, מטילה היונה ביצה אחת או שתיים, ובני הזוג דוגרים עליהן כמעט 3 שבועות. מרגע בקיעתן, היונים דואגות להאכלתם של הגוזלים עד השלב בו הגוזלים גדולים דיים כדי לעוף ולחפש מזון בעצמם, וחוזר חלילה. על מנת לקיים שגרת יום כזו, היונים זקוקות ליציבות. הן זקוקות למקום בטוח ומספק בו הן יכולות להתמקם לשארית חייהן ולקיים שם את מלאכת הקינון. בבחירת היונים במקום קינון אופטימאלי, הן מתייחסות גם לסביבה. הם מחפשות מקום אשר יבטיח להן מזון זמין, מים לשתייה ומקום התאווררות נוח. לרב, מקומות אלו נמצאים בסביבות מגורים של בני האדם. 

מדוע יש להרחיק את היונים לצמיתות?

היונים מפיצות מפגעים ומחלות קשות בקרב בני אדם ובעלי חיים. הן נוטות להתגודד בכמויות אדירות וליצור רעש בלתי נסבל ולכלוך רב כמו לשלשת, נוצות, זרדים וחפצים המיועדים לבניית קן וכו'. היונים מפיצות ריח רע וטפילים כמו פרעושים, כינים, יתושים, קרציות ועוד. החמור מכל, הוא הפצת מחלות העשויות להיות קטלניות. לשלשת היונים היא מצע אופטימאלי לגידול חייידקים. הלשלשת עלולה לגרום למחלות כמו סלמונלה, דלקת המוח, טוקסופלזמוזיס, קדחת הנילוס המערבי, דלקות חמורות באיברים פנימיים, דלקות עיניים קשות, מחלות נשימה ואסתמה ועוד. קינון יונים בסביבת ילדים, נשים הרות או אנשים עם מערכת חיסונית חלשה עשויים להיות חשופים פי כמה למפגעים אלו. 

היכן נוטות היונים להתמקם?

היונים מחפשות מקום קינון נוח ונעים, היעניק להן מחסה ראוי מפני פגעי מזג האוויר, בין אם מדובר בגשם ורוחות בחורף ובין אם מדובר בשמש הקופחת בימי הקיץ, ומקום מסתור מפני בני אדם ובעלי חיים העשויים לפגוע בשגרת יומם. המקומות הנפוצים ביותר לקינון יונים הם גגות רעפים, מסתורי כביסה בבניינים, מרפסות, מסתור הדוודים ומאווררי המזגן, חלונות רחבים (בעיקר של ממ"דים), מרזבים ועוד שלל מקומות יצירתיים. 

איך מרחיקים יונים לצמיתות בצורה היעילה ביותר? 

ראשית חשוב לזכור, כי אין לפגוע ביונים בשום צורה. קיימים מגוון רחב של אמצעים להרחקת יונים בצורה הומאנית אשר תבטיח את שלומן ותשמור אותן הרחק מהסביבה שלך. 

ראשית, יש לסקור את מקום ההתיישבות של היונים שהרי כל מקום זוכה לטיפול שונה. למשל, הרחקת יונים מגג הבית נעשית בצורה נקודתית. אם היונים הצליחו להיכנס לגג הבית, אנו יכולים להסיק כי קיימת כניסה לשם. אנו סוקרים היטב את גג הבית ומחפשים את הפתח. הפתח עשוי להיות רעף שבור, פתח איוורור ועוד. אנו מוצאים את הפתח, ואוטמים אותו בצורה בה לא ניתן יהיה להיכנס דרכו שוב. ניתן להיעזר ברשת פלסטיק להרחקת יונים אשר חוסמת את הכניסה בצורה אסתטית. כמובן שניתן להחליף את הרעף לרעף תקין וכד'. 

אם מדובר בהרחקת יונים ממרפסות וממסתורי כביסה לעומת זאת, אנו מבינים שמלאכתנו רבה יותר. לרב מרפסות ומסתורי הכביסה חשופים ולהם פתח רחב וגדול. על מנת למנוע כניסת היונים, עלינו לחסום את הכניסה בצורה אסתטית ונעימה לעין מחד, ויציבה ועמידה מאידך. הדרך המקובלת ביותר לסגירת מסתורי כביסה היא בעזרת רשת פלסטיק. רשת הפלסטיק בנויה בצורה המונעת כניסת יונים אך מאפשרת כניסת משב רוח לייבוש הכביסה. הקמת הרשת בצורה מקצועית, תבטיח לכם תוצאה אסתטית ועמידה לאורך זמן. 

כאמור, כל מקום התיישבות פוטנציאלי מטופל בדרכים שונות המתאימות במיוחד. 

העזרים להרחקת יונים העומדים לרשותנו הם:

רשת פלסטיק שקופה איתה סוגרים חללים רחבים, דוקרנים אותם ממקמים במקומות צרים או על מעקות, קפיץ רטט המיועד למקומות צרים ובטוח יותר לשימוש בסביבת ילדים ובעלי חיים, וילונות פלסטיק המיועדים בעיקר לסגירת רפתות ולולים ועוד. יש להשתמש בעזרים להרחקת יונים בצורה הומאנית בלבד. חשוב לזכור כי היונה כי בעל חיים ויש להמנע מלפגוע בה בכל דרך.

מומלץ להיעזר באנשי מקצוע לטיפול יעיל ומקצועי. חשוב מאוד לטפל באזור ההתיישבות בתם הרחקת היונים. יש לחטא ולנקות היטב את החלל על מנת למנוע התפתחות והתפשטות חיידקים.

 
 
 

עדכונים מהפורומים
עודכן לאחרונה - 2021-09-24 07:23:08

לגבי חברת ניקיון אתה יכול לפנות אלי בפרטי.
חברות בניה יש די הרבה בשוק, קבוצת פלוטקין היא אחת מהותיקות והידועות בשוק שעשתה הרבה פרויקטים מוצלחים אבל עדיין צריך לבדוק טוב. כי מי שעושה-גם טועה..
החברה הגישה בקשה להיתר בנייה, התקשרה עם הפניקס לצורך קבלת מימון, והתקשרה בהסכם ביצוע עם חברת אל־הר.
כמו כן היא החלה לפנות כ־15 דיירים מהדירות לדירות זמניות בשכירות.
מתוך תשעת הדיירים הנותרים, ארבעה התנגדו לפינוי בטענות כי החברה אינה מסוגלת כלכלית לממש את הפרויקט וגם כי נתנה הטבה מופרזת לאחד מבעלי הדירות - והפרויקט נתקע.


עודכן לאחרונה - 2021-09-23 05:57:43

כן, אין ספק שצריך לדאוג לניקיון אחרי שמסיימים לבנות אבל לא פחות חשוב זה לברר על חברת הבניה שמנהלת את הפרויקט.
לרוב, החברות שמנהלות את הפרויקטים האלה מאפשרות דיור חלופי בזמן הבניה שזה ממש מעולה אבל לפעמים דורש אורך רוח.
"מחברת בהרי פלוטקין מסרו כי בימים האחרונים הגישו שלושה בעלי דירות מתוך ארבעה בקשה למתן פסק חלקי, לפיה ביקשו להצהיר כי יכבדו את הסכמי הפינוי בינוי בינם לבין החברה"


עודכן לאחרונה - 2020-07-28 07:50:56

אם אתם מחפשים חברת ניקיון בנס ציונה שמתמחה בניקוי חלונות ועוד דברו איתנו


עודכן לאחרונה - 2020-07-20 07:06:49

שלום, אני סטודנט למחקר בטכניון
ויש לי שאלון קצר לגבי ניקוי חלונות.
במידה ויש לכם כמה דקות ורוצים לתרום למחקר, אשמח אם תענו על השאלות.
תודה רבה

לינק לשאלון


עודכן לאחרונה - 2020-07-20 07:05:35

שלום, אני סטודנט למחקר בטכניון
ויש לי שאלון קצר לגבי ניקוי חלונות.
במידה ויש לכם כמה דקות ורוצים לתרום למחקר, אשמח אם תענו על השאלות.
תודה רבה