תפריט נגישות
מנקים

הרחקת יונים מהגג


הרחקת יונים מהגג היא פעולה לא מסובכת במיוחד, אך חשוב לעשותה בהקדם ולנקוט בכל אמצעי הבטיחות הקיימים. איך מרחיקים יונים מהגג? 

ליונים יש כשרונות רבים, חלק מהם המדע עוד מנסה לפצח, אך הכישרון הבולט המשפיע על כולנו, הוא מציאת מקומות מסתור לקינון. ברב המקרים מקומות המסתור הם בבתים פרטיים, בבנייני מגורים, בבתי עסק או באזורים חקלאיים. אחד האזורים המועדים ביותר להתיישבות היונים הוא גג הבית. 

הרחקת יונים מהגג:

היונים מוצאות להן רעף שבור או פתח איוורור וחודרות דרכו אל המקום האפל, המוצל, הרחב והחמים - גג הבית. גג הבית הוא המקום האולטימטיבי להתיישבות היונים שהרי הוא רחב דיו על מנת להכיל את כל שושלת היונים העתידה להגיע, הוא לא נגיש לחדירת בעלי חיים העשויים לפגוע בהם והוא אינו נגיש במיוחד לבני האדם. כך היונים מרגישות בטוחות באזור שלהן והן מוכנות לתקופת הקינון. ומאותו הרגע, הדרך של החיידקים והטפילים דרך הגג אל המרחב הפרטי שלך קצר מאוד. 

נזקי התיישבות היונים:

כאמור, היונה מחפשת יחד עם בן זוגה מקום קינון בטוח ונוח ככל האפשר בעבור המשפחה הנרחבת העתידה להגיע. היונים אמנם ידידותיות למראה, אך הן עשויות לגרום לנזקים תברואתיים עצומים ובעקבות כך גם לנזקים בריאותיים בלתי הפיכים. 

לשלשת היונים הינה המצע המושלם לגידול חיידקים. לחיידקים יש את כל התנאים הטובים ביותר על מנת להתרבות ולהתפשט. עד מהרה, החיידקים והטפילים חוצים את גבולות אזור הקינון וחודרים אל מקום ההתיישבות של בני האדם. החיידקים והטפילים הנ"ל עשויים לגרום למחלות קשות ולזיהומים לכלל בני האדם, ולילדים, מבוגרים ובעלי מערכת חיסונית חלשה בפרט. סלמונלה, דלקת המוח, טוקסופלזמוזיס, קדחת הנילוס המערבי, דלקות חמורות באיברים פנימיים, דלקות עיניים קשות, מחלות נשימה ואסתמה הם רק חלק קטן מהמחלות הנגרמות מחיידקים וטפילים אלו. עוד על ניזקי קינון יונים בקרבת ילדים

בנוסף, קרציות, פרעושים וכינים עשויים להופיע ולהתרבות במהרה באזורים מבוייתים, במיוחד כאשר יש חיית מחמד בית ובעיקר בכביסה ובכלי המיטה. 

איך מרחיקים את היונים מהגג בטרם הן התיישבו:

הרחקת היונים מגג הבית היא פעולה חשובה במיוחד. מומלץ לבצעה עוד בטרם היונים התיישבו באזור המגורים וזאת מאחר ופעולת הרחקת היונים היא מסובכת קצת יותר והיא דורשת בנוסף ניקיון וחיטוי יסודי. על מנת למנוע את חדירתן של היונים מלכתחילה,  ראשית יש לאתר את הפתח המשמש לחדירתן. לרב, ניתן יהיה לאתר את הפתח באזור רעף שבור, באזור פתחי איוורור, אולי מתחת לרעף רופף וכד'. במקרה ומדובר ברעף רופף או שבור, יש לתקנו או להחליפו לרעף יציב ותקין. במקרה ומדובר בחור או פתח איוורור, יש להיעזר בעזרים להרחקת יונים. כמו למשל, ברשת פלסטיק. המטרה היא לסגור את הגישה של היונים אל פנים הגג, לכן, רשת הפלסטיק תהווה חוצץ יעיל הימנע חדירת יונים אך יותיר את פתח האיוורור פתוח ויעיל. את רשת הפלסטיק להרחקת יונים יש לייצב כהלכה על מנת להבטיח שתישאר במקומה זמן רב ולא תזוז או תתפרק במקרה של יונה עקשנית או מזג אוויר קיצוני 

איך מרחיקים את היונים מהגג אחרי ההתמקמות:

הרחקת יונים מהגג כאשר הן התמקמו היא משימה מסובכת מעט יותר. היא דורשת מספר שלבים רב יותר. רב השלבים אינם נעימים, לכן, מומלץ להצטייד בכלים מתאימים לביצוע העבודה. ראשית, עלינו להרחיק את היונים מהאזור. יש להיכנס לגג ולהבריח את היונים משם. היונים אמנם יברחו בבהלה, אך זיכרונן הפנומנאלי יחזיר אותן לשם במהרה לכן, יש למהר ולחסום את נתיבי הגישה של היונים אל הגג. בין אם מדובר ברשת פלסטיק להרחקת יונים ובין אם מדובר ברעף תקין או כל דרך אחרת. 

לאחר מכן, יש לנקות היטב את האזור. יש לאסוף את הזרדים, הנוצות והלכלוך הנערם בגג. לאחר פינוי כלל הלכלוך, יש לחטא את האזור כהלכה וזאת על מנת למנוע התפשטות של חיידקים וטפילים. יש להסיר את הלשלשת ולהיעזר בחומר מחטא איכותי ויעיל על האזור כולו.

מומלץ להימנע ממגע ישיר במפגע ולהיעזר בכפפות. לנשים בהריון מומלץ להתרחק מהאזור. במקומות גבוהים כמו בניינים וגגות מומלץ לשכור שירותי אנשי מקצוע המתמחים בהרחקת יונים מגובה. 

כמובן שכדאי להכין עצמנו מראש להרחקת יונים מבניין הקומות כולו או מהמרפסת או כל אזור אחר בו היונים יכולות להתמקם מאחר והן יעדיפו למצוא מקום סמוך לגג בו התיישבו מאשר לחפש מקום חדש לחלוטין. 

 
 
 

עדכונים מהפורומים
עודכן לאחרונה - 2022-05-24 03:45:28

היי אדם.
גם אני בשוטטות שלי ברשת נתקלתי במאמר הזה על פלוטקין. 
אבל בהמשך ראיתי גם שאורן פלוטקין בעצמו, התראיין ונראה שיש דברים שהוצגו בצורה כזאת ששווה לבדוק אם יש עוד דרכים להסתכל על הדברים שנאמרו.
אתם יודעים, לפעמים הדברים אינה כפי שהם נראים.


עודכן לאחרונה - 2022-05-15 10:49:33

היי אלי, 
מהניסיון שלי ושל אחותי, לבד לא מומלץ, אף פעם הניקיון לבד לא משתווה למה שחברת ניקיון שמתמחה בניקוי אחרי שיפוץ תעשה. 
למה? כי להם יש את הידע, המכשירים והחומרים המתאימים. 
ברור שלא כל חברה אפשר לסמוך עליה, למשל אצל אחותי, הקבלן של השיפוץ הבטיח וכלל במחיר את הניקיון, הוא הביא חברת ניקוי אחרי שיפוץ, אבל באמת מה שהם עשו היה אסון. וזה היה כאב ראש גדול. זה נגמר בתביעה. אבל זה לא לכאן. 
בכל מקרה אחותי הזמינה חברת ניקיון אחרת שהיא בחרה, והמחיר אומנם לא היה זול, מהפחד ממה שכבר חוותה הבינה שלא כדי לכת על הכי זול. אבל גם לא הלכה על הכי יקר, בחרה בחברה סבירה עם מחיר ביניים. והם עשו עבודה מדהימה! 
כמובן שהיא סיפרה להם בטלפון כבר על החוויה שלה ושיתפה אותם בכל החששות. והם היו הכי אדיבים ובאו לקראתה. 
העבודה הייתה מדהימה הבית אחרי הניקיון, אפשר ממש היה לאכול ישירות מהריצפה. ואני לא אומר את זה סתם כביטוי. 
האתר שלהם- ממליץ לכל אחד ואחת! 


עודכן לאחרונה - 2022-05-15 10:20:52

היי אלי, 
לצערי אני לא איש מקצוע אז לא יכול לתת לך תשובה חד משמעית. 
מה שכן ממליץ כן להתייעץ עם בעל מקצוע. היה קישור לאתר של חברה שעושה פוליש וניקיון בתים אחרי שיפוץ ולפני איכלוס 
מאמין שהם ישמחו לעזור. 
בהצלחה (:


עודכן לאחרונה - 2022-05-15 10:13:20

אני כמו דניאל, לא הייתי מסתכן והייתי מתייעץ עם חברת ניקיון. 
יש לי חברה מומלצת מאוד, הם הפכו את הבית המשופץ של אותי לארמון שפשר לאכול מהרצפה שם. 
אני בטוח שישמחו לעזור. מצרף קישור לאתר שלהם, כנסי ותתרשמי בעצמך, אין טוב ממראה עיניים! 
קישור לאתר 


עודכן לאחרונה - 2022-05-15 10:09:21

ניקיון אחרי שיפוץ זה דבר מאוד חשוב, אחרי כל הבירוקרטיות שהשיפוצים מביאים איתם לפעמים חומק מאיתנו החלק של הניקיון. לאחותי קרה משהו יותר מציק, היא סמכה על החברת בנייה שהבטיחו שלא משאירים מלוכלך והם הביאו חברת ניקיון שלא באמת ניקתה כראוי, הסיפור המלא של מה שקרה לה וכל הטררם זה כבר לפוסט אחר. 
אני רק אגיד שזה נגמר בתביעה בבית משפט. מה שכן, זה שהיא מצאה חברה לניקוי אחרי שיפוץ מדהימים, שהגיעו צ'יקצ'ק ועשו פלאים. ממש חוויה מתקנת עבורה. 
היא הייתה כלכך מרוצה ומאושרת שכל הסאגה מאחוריה וסופסוף יכולה לחזור לדירה שלה אחרי תקופה של שיפוצים וניקיונות. 
אז אני אמליץ לכם על החברת ניקיון הזו כי באמת שהם עשו עבודה מדהימה ובמחיר לא גבוהה. באמת שזה היה שווה כל שקל ושקל. 
הינה האתר שלהם. הם באמת משהו מיוחד. 
אתם לא תתחרטו.