תפריט נגישות
מנקים

איך לעצב גינה שנשמרת יפה ונקייה


הבית שלנו נקי ומסודר ומעוצב כמו שאנחנו אוהבים, אך מה בנושא הגינה? הקמת גינה זה פרויקט הדורש תחזוקה חודשית שוטפת, אך אם מתכננים את הגינה נכון ומשתמשים בכלים ובחומרים נכונים, אנו צפויים להינות מגינה יפיפיה, חסכונית במים שבתחזוקה מינימאלית תישאר נקייה ושימושית. 

מה חשוב לדעת לפני הקמת גינה

לכל בית יש את סגנון החיים שלו ואת הצרכים האישיים שלו. על מנת להשיג את התוצאות הטובות והיעילות ביותר, מומלץ לערוך מעין תוכנית עבודה שבה תתוכנן צורת העבודה והתוצאות הסופיות לה אנו שואפים. גינה ביתית היא אחד מהמקומות המועדפים ביותר על רובנו בימים נעימים. המטרה היא להשיג גינה נעימה, מטופחת ופרקטית במינימום מאמץ ובמינימום תחזוקה.  

חיפוי קרקע

חיפוי קרקע הוא פתרון יעיל, אסתטי וקל לתחזוקה. קיימים סוגי חיפויי קרקע רבים ובחירת סוג חיפוי הקרקע תלוי בעיצוב וסגנון הגינה וכמובן, בתקציב. סוגי חיפויי הקרקע הנפוצים ביותר:

  • טוף- הטוף הוא אמצעי החיפוי הנפוץ ביותר, ניתן לזהות שימוש בטוף בגינות ביתיות רבות אך גם בגינות ציבוריות. שימוש בטוף מתאים מאוד לחיפוי קרקע בצורה אחידה ואסתטית וגם כמצע גידול יעיל וזאת בשל העובדה שהוא מהווה מעין שכבת בידוד בין הקרקע לבין פגעי מזג האוויר. כך, טמפרטורת הקרע נשארת יציבה ומהווה הגנה על שורשי הצמחים.  לרב ניתן למצוא את החצץ ב- 3 צבעים - שחור, חום ואדום.
  • חצץ / שומשום- החצץ או השומשום (שמקורו הוא חצץ גרוס), נפוץ אף הוא בעיקר בשטחים ציבוריים אך לעיתים ניתן לראותו גם בגינות פרטיות. הצבע האחיד מעניק מראה אסתטי ונעים לעין מה שבא לידי ביטוי בעיקר בשטחים גדולים. החצץ הוא פתרון זול יחסית אך השימוש בו עשוי לפגום באיכות הקרקע ובפוריותה. 
  • חלוקי נחל - חלוקי נחל הן פתרון נפוץ לחיפוי קרקע. חיפוי בעזרת חלוקי נחל מעניק לגינה מראה עדין ונעים. בנוסף, חיפוי בעזרת חלוקי נחל יעיל מאוד לחיסכון במים ומונע התפתחות עשבייה שוטה. חלוקי הנחל אמנם יקרים יחסית לשאר סוגי חיפויי הקרקע הקיימים, אך יש לזכור כי חלוקי הנחל עמידים במיוחד הם אינם מתבלים אלא להיפך. הם משתבחים עם הזמן. את חלוקי הנחל ניתן למצוא בשלל צבעים מיוחדים או ניטרלים ובשלל גדלים.  חלוקי הנחל משמשים גם לסלילת שבילים, לחיפוי בריכות נוי ובריכות דגים, לשילוב עם מפלים ומזרקות וכו'. 

דשא סינטטי או דק מעץ

בתים המארחים הרבה, הנוטים לערוך ארוחות משפחתיות בגינה או סתם לשבת ולהתפנק בחוץ זקוקים למשטח יפה, קל לניקוי ולאחזקה שעליו ניתן להניח פינת ישיבה נוחה. בחירת סוג המשטח תלוי במספר גורמים. הן בסגנון עיצוב הגינה והן בתקציב העומד לרשותנו. הפתרון הזול ביותר והכי פחות אסתטי הוא פתרון הבטון היצוק. אמנם ניתן לעשות יציקת בטון מעוצבת, אך זה כבר דורש השקעה כספית גדולה קצת יותר. 

ברב הגינות הפרטיות, הפתרונות הנפוצים ביותר להקמת משטח להצבת פינות ישיבה הם דשא סינטטי ודק מעץ. 

דשא סינטטי-  דשא סינטטי הוא פתרון יעיל ונוח, אינו דורש תחזוקה כמעט בכלל, והוא מעניק לגינה מראה טבעי. דשא סינטטי עשוי לשמש למשטח נעים גם לילדים ולבעלי חיים. מגוון סוגי הדשא הסינטטי רחב מאוד, ניתן למצוא דשא בגוונים שונים, באורכים שונים, במידת צפיפות שונה, במידה רכות שונה וכמובן, במחירים שונים. מלבד בגינות פרטיות ניתן לראות את השימוש בדשא סינטטי במסעדות, בגינות ציבוריות, בפארקי שעשועים, בגני ילדים ואפילו במגרשי כדורגל. וזאת בשל קלות התחזוקה (די בשאיבת הדשא בעזרת שואב אבק, בשימוש במגריפה עדינה או בניקיונו בעזרת מפוח על מנת לשמור עליו נקי ויפה) ובשל החיסכון בעלויות. שימוש בדשא סינטטי חוסך במים, בתחזוקה וכמובן נראה יפה ורענן כל השנה. 

משטח עץ (דק) - דק הוא אחד הפתרונות המרשימים והיפים ביותר שיש. גם במשטחי הדק ההיצע הוא רחב וכולל מגוון גדול של סוגים, צבעים וסגנונות. משטח דק מתאים למגוון רחב של סגנונות, הוא קל מאוד לאחזקה והוא מבטיח תוצאות לטווח הארוך. 

קיימים סוגי דק שונים ומגוונים כאשר לכל אחד יש את היתרונות והחסרונות שלו. סוגי הדק הנפוצים ביותר הם דק העץ אורן, דק מעץ איפאה ודק מאדני רכבת.

דק אורן - הוא הדק שנחשב לזול ביותר. עץ האורן הוא עץ רך ונוח מאוד לעבודה אך קלות העבודה איתו מהווה חיסרון בשימוש בו מאחר הוא נשחק מהר יותר ונשרט מהר יותר מעץ חזק ועמיד יותר. דק מעץ אורן הוא השכיח ביותר בארץ. הם מיובאים בעיקר מרוסיה ומפינדלנד. בטרם התקנתו, עץ האורן חייב לעבור חיטוי מה שמשנה את גוונו מעט לירקרק אך הוא הכרחי מאחר ועץ האורן רגיש יחסית למזיקים. בתם תהליך החיטוי, יש לצבוע את הלוחות היטב בשמן דקים איכותי וייעודיאת דק האורן יש לשמן אחת לחצי שנה.

דק איפאה - דק איפאה הינו דק עמיד במיוחד. עץ האיפאה הוא עץ קשה וחזר, בעל גווני חום אדמדם. העבודה בהתקנת דק איפאה קשה מאוד ודורשת מיומנות מאחר ומדובר בעץ איכותי וקשה מאוד. לכן, באופן טבעי, מחירו גבוה יותר. דק איפאה עמיד יותר מפני מזיקים בהשוואה לדק מעץ אורן, ויש לשמן אותו בעזרת שמן ייעודי לדקים אחת לשנה עד שנה וחצי על מנת לשמור על המראה שלו זוהר ואסתטי. 

עצי פרי ועצי נוי

אין ספק שגינה מושלמת חייבת להכיל עצים. בין אם דובר בעצי נוי או עצי פרי עצים תורמים רבות לאווירה שבגינה. קיימים מאות סוגי עצים. חלקם ירוקי עד, חלקם משירים, חלקם יעילים מאוד להצללה, חלקם עם פריחה חלקם ללא. על מנת לשמור על גינה יפה ומטופחת לאורך זמן במינימום מאמץ, מומלץ לבחור בעץ ירוק עד שאינו משיר עלים ואינו מלכלך. עצי פרי לעומת זאת, זאת תוספת נחמדה המעשירה את הגינה ומעניקה לה אווירה ביתית. גם בבחירת עצי פרי מומלץ לערוך סקר ולעשות בחירה מושכלת. עצי פקאן למשל הם עצים מאוד יפים אך החיבה העזה של העורבים והנמלים לפקאנים עשויים להבטיח לכם עורבים ונמלים בגינה במהלך כל עונת הפוריות. עצי תאנה עשויים להביא לזבובים ומזיקים שונים.

צמחייה עונתית ורב עונתית

אין גינה ללא פריחה. על מנת לעצב גינה נעימה ויפה מומלץ לשלב צבעים עזים וגוונים שונים. רב הצמחייה העונתית אינם צבעוניים במיוחד, לכן, על מנת להפיח חיים בגינה, מומלץ להיעזר בפרחים עונתיים אשר יפריחו את הגינה בעונות שונות. שילוב הפרחים באזורים נכונים יוסיפו המון לגינה. 

מפלי מים, מזרקות, בריכות דגים ובריכות נוי

שילוב מקורות מים בבית או בגינה תורבים רבות להירגעות, לאווירה נעימה ולהרגשת קרבה לטבע. ניתן לשלב מקורות מים בדרכים שונות. הדרכים הנפוצות ביותר הן מפלי מים, מזרקות, בריכות נוי ובריכות דגים. 

מפלי מים: להקמת מפלי מים סגנונות רבים וצורות שונות. ניתן להקים מפלים גבוהים או נמוכים, צרים או רחבים, ניתן לשלב מפל מים עם בריכת דגים או בריכת נוי. כאשר מקימים מפל מים בגינה, חשוב לעשות זאת במקצועיות כדי להימנע מרעש חזק מידי ומפכפוך לא נעים לאוזן תוצאה היכולה להתקבל מהקמה לא נכונה. בהקמת מפל מים מומלץ להשתמש באבנים טבעיות ולשלב בהם חלוקי נחל אשר מעניקות נופך רך ועדין למפל. 

מזרקות מים: ברב המקרים הצבת מזרקת מים דורשת רק התקנת מקור מים ורכישת מזרקה. ישנם סגנונות רבים למזרקות מים בעיצובים שונים. ההיצע כל כך רחב שאין כל ספק שניתן למצוא מזרקה שמתאימה לכל סגנון וכל עיצוב גינה. גם בהצבת מזרקת מים חשוב לעשות זאת באזור מוצל, על מנת להימנע מהתאיידות המים.  

בריכות דגים: בריכות דגים בגינת הבית מעניקות עניין, יופי וקרבה נוספת לטבע. קיימות אפשרויות רבות להקמת בריכות דגים, מומלץ לשלב בהן חלוקי נחל על מנת להעניק להן מראה טבעי ועשיר. חשוב לבחור בדגים המתאימים לבריכות דגים. קיימים דגים אשר ניזונים מיתושים, שילובם עשוי למנוע יתושים בסביבה. הקמת בריכת דגים כהלכה, עשויה לבנות את עצמה ולקיים את עצמה ואת הדגים תוך זמן קצר יחסית ולא יהיה כל צורך בטיפול בה. יש לשלב משאבת מים בבריכת הדגים וזאת על מנת למנוע את הסכנות שבמים עומדים. 

בריכות נוי: בריכות נוי בגינת הבית מוסיפות מראה אקזוטי ועשיר, שילוב פרחי מים מתאימים כמו נימפאה לבנה ממשפחת הנופריים, עדשת מים וכו'  עשויים להוסיף לגינה מראה מיוחד. 

מערכות השקייה

גם הקמת גינה חסכונית עם מינימום תחזוקה ושנשארת נקייה דורשת מינימום השקייה. על מנת לחסוך את הטרחה (שיש שיאמרו שהיא חלק מההנאה שבגינה) ניתן להתקין מערכות השקייה. קיימים סוגים שונים של מערכות השקייה, כדאי לערוך סקר קטן ולבדור איזו מערכת מתאימה לכם ביותר.

 
 
 

עדכונים מהפורומים
עודכן לאחרונה - 2021-09-24 07:23:08

לגבי חברת ניקיון אתה יכול לפנות אלי בפרטי.
חברות בניה יש די הרבה בשוק, קבוצת פלוטקין היא אחת מהותיקות והידועות בשוק שעשתה הרבה פרויקטים מוצלחים אבל עדיין צריך לבדוק טוב. כי מי שעושה-גם טועה..
החברה הגישה בקשה להיתר בנייה, התקשרה עם הפניקס לצורך קבלת מימון, והתקשרה בהסכם ביצוע עם חברת אל־הר.
כמו כן היא החלה לפנות כ־15 דיירים מהדירות לדירות זמניות בשכירות.
מתוך תשעת הדיירים הנותרים, ארבעה התנגדו לפינוי בטענות כי החברה אינה מסוגלת כלכלית לממש את הפרויקט וגם כי נתנה הטבה מופרזת לאחד מבעלי הדירות - והפרויקט נתקע.


עודכן לאחרונה - 2021-09-23 05:57:43

כן, אין ספק שצריך לדאוג לניקיון אחרי שמסיימים לבנות אבל לא פחות חשוב זה לברר על חברת הבניה שמנהלת את הפרויקט.
לרוב, החברות שמנהלות את הפרויקטים האלה מאפשרות דיור חלופי בזמן הבניה שזה ממש מעולה אבל לפעמים דורש אורך רוח.
"מחברת בהרי פלוטקין מסרו כי בימים האחרונים הגישו שלושה בעלי דירות מתוך ארבעה בקשה למתן פסק חלקי, לפיה ביקשו להצהיר כי יכבדו את הסכמי הפינוי בינוי בינם לבין החברה"


עודכן לאחרונה - 2020-07-28 07:50:56

אם אתם מחפשים חברת ניקיון בנס ציונה שמתמחה בניקוי חלונות ועוד דברו איתנו


עודכן לאחרונה - 2020-07-20 07:06:49

שלום, אני סטודנט למחקר בטכניון
ויש לי שאלון קצר לגבי ניקוי חלונות.
במידה ויש לכם כמה דקות ורוצים לתרום למחקר, אשמח אם תענו על השאלות.
תודה רבה

לינק לשאלון


עודכן לאחרונה - 2020-07-20 07:05:35

שלום, אני סטודנט למחקר בטכניון
ויש לי שאלון קצר לגבי ניקוי חלונות.
במידה ויש לכם כמה דקות ורוצים לתרום למחקר, אשמח אם תענו על השאלות.
תודה רבה