תפריט נגישות
מנקים

על ההבדל בין פוליש לרצפה לבין ליטוש וחידוש מרצפות


הרצפה שלכם ראתה ימים טובים יותר והחלטתם לעשות מעשה ולטפל במפגע שפוגם במראה הנקי והמזין של הדירה כולה. אך מה מומלץ לעשות? פוליש לרצפה ישנה? ליטוש וחידוש מרצפות? אולי בכלל להחליף למרצפות חדשות ודי? הכל במאמר הבא.

בין אם מדובר בדירה שלכם בה אתם גרים כבר שנים ובין אם מדובר בדירה שרק עכשיו רכשתם ואתם מתכננים לשפץ, על מנת לרענן את הדירה ולהעניק לה מראה יוקרתי ועשיר, מומלץ להשקיע בשני דברים עיקריים. קירות מסוידים וצבועים כהלכה ורצפה מבריקה ונקייה. כאשר המסגרת מושלמת, הכל הופך יפה יותר.

בכל מקרה, את הבחירה בין ביצוע פוליש לרצפה ואת סוג הפוליש הנבחר או ביצוע ליטוש וחידוש מרצפות, או במקרה הקיצוני יותר של החלפת מרצפות יש לעשות רק בתום השיפוץ. שיפוץ דירה עשוי לגרום לנזקים רבים לרצפות כמו שריטות עמוקות, מכות, סדקים ואובדן הברק הטבעי של הרצפות. כדאי לדעת שביצוע פוליש לרצפה ישנה או ליטוש וחידוש מרצפות ניתן לעשות אך ורק על אבנים טבעיות כמו טרצ'ו, שיש וכד'. אין לבצע פוליש או ליטוש לרצפות מסוג גרניט פורצלן או קרמיקה בשום אופן. חברה שתציע לבצע פוליש או ליטוש לרצפות מסוג זה היא חברה חאפרית שתגרוםפ לך לנזקים גדולים הרבה יותר.   

אז איך בעצם מזהים מה הדרך המתאימה ביותר לשיקום הרצפה שלנו? ראשית יש לבחון את מצב הרצפות רק בתם השיפוץ בשלב הניקיון דירה לפני כניסה

ביצוע פוליש לרצפה ישנה:

ביצוע פוליש לרצפה ישנה או לרצפה שנפגעה בעקבות שיפוצים זו הדרך להתמודד עם רצפות שרוטות, חסרות ברק, מוכתמות וכד'. לא כל פוליש מתאים ולכן יש לבדוק מה מתאים לכם בדיוק. קיימים 3 סוגי פוליש עיקריים. פוליש ווקס, פוליש קריסטל ופוליש אקרילי. 

פוליש וקס:

פוליש וקס הוא סוג הפוליש הפשוט ביותר. פוליש וקס מכסה את הרצפות בשכבת ווקס (שעווה) המעניקה לרצפות שכבת ברק. ביצוע פוליש וקס כולל רק מריחת שכבת וקס על הרצפות. הוא אינו כולל ליטוש והחלקת הרצפות. לכן הוא לא מתאים כל כך לרצפה שרוטה. לפוליש וקס חסרונות נוספים כמו עמידות מפני שריטות, סימני גרירה ושחיקה והסכנה מהחלקה. הפוליש וקס מחליק יחסית ויש לחדשו מידי שנה על מנת לשמור על מראה זוהר. לכן, השימוש בו נפוץ בעיקר בדירות שכורות או בבתי עסק קטנים.

פוליש קריסטל: 

פוליש קריסטל הוא סוג הפוליש הנפוץ ביותר. פוליש קריסטל מעניק לרצפות הברקה קריסטלית מרשימה שלא ניתן להתעלם ממנה. סוג פוליש זה עמיד מפני שריטות וסימני גרירה בשונה מפוליש וקס, והוא מחזיק מעמד זמן רב. תהליך הפוליש כולל בתוכו ליטוש עדין של הרצפות על מנת להקנות לרצפות מראה אחיד, נקי משריטות וכתמים וזוהר. התוצאה - רצפה כמו מראה. לרב, משתמשים בפוליש קריסטל לביצוע פוליש לרצפה ישנה כי הוא היעיל ביותר והעמיד ביותר. לכן, גם בביצוע ליטוש וחידוש מרצפות, משתמשים בפוליש קריסטל על מנת לסיים את תהליך החידוש בצורה מושלמת.

פוליש אקרילי:

פוליש אקרילי הוא פוליש עמיד במיוחד, נטול ברק יחסית לשאר סוגי הפוליש, אך מקנה לרצפות מראה אחיד, נקי ויפה. הפוליש האקרילי נפוץ במיוחד בהיכלים גדולים, במקומות ציבוריים, בחדרי חשמל ומעבדות ובכל מקום בו תנועת הולכי הרגל גדולה. גם פוליש אקרילי מתאים לרצפה ישנה מאחר וגם הוא כולל תהליך של ליטוש עדין של הרצפות בטרם מריחת חומר ההברקה.  

ביצוע ליטוש וחידוש מרצפות:

ביצוע ליטוש וחידוש רצפות היא פעולה מורכבת ויסודית. התהליך כולל שיוף והסרת הפוגות, החריצים שבין הרצפות, ניקיון יסודי של האזור ואיטומו מחדש בחומר מתאים ובגוון זהה לגוון הרצפות. בשלב הבא, משייפים את הרצפות שיוף גס שמטרתו להסיר שכבה עבה יחסית מהרצפות. הסרת השכבה תסיר את השריטות, המכות ואפילו תאזן את הבדלי הגבהים אם יש. התוצאה - משטח אחיד, חלק ונקי. בשלב הבא, בעזרת מכונת הליטוש, משייפים את הרצפות שיוף נוסף שמטרתו להעלים את סימני השיוף הגסים. קיימות מספר דרגות שיוף על מנת להתאים את רמת הדיוק המושלמת לתוצאות מושלמות. 

לבסוף לאחר שקיבלנו משטח אחיד ונקי אך חסר ברק, מבצעים פוליש להברקה. הפוליש הנפוץ ביותר בליטוש וחידוש מרצפות הוא פוליש קריסטל. התוצאות שיתקבלו מרהיבות לעיתים אף יותר מהמראה המקורי של המרצפות.

החלפת מרצפות

החלפת מרצפות היא פעולה עמוקה ומורכבת הרבה יותר. החלפת מרצפות היא פעולה שנוקטים בה בדרך כלל רק בשני מצבים. האחד, לא אוהבים את דוגמאת הרצפות או צבע הרצפות הקיימות או במקרה בו הרצפות פגועות במיוחד, שבורות, לא אחידות וכד'. במקרים קיצוניים אין כל ברירה אלא להחליף את הרצפות. אז מה כולל תהליך החלפת הרצפות? חשוב לציין כי זה באופן טבעי הפתרון היקר ביותר שקיים. בתקופה זו, יש למצוא מקום להתאכסן בו, ולפנות את הדירה מכל חפץ. 

בשלב ראשון, יש לפרק את הרצפות הקיימות. פירוק הרצפות יחשוף שכבת חול מעורבב עם אבנים ושאיות חומרי בניין. את הרצפות המפורקות יש לפנות (לרב מומלץ לבצע בעזרת מנוף מאחר והכמויות גדולות ויש לפנות את פסולת הבנין למקום ייעודי. 

מומלץ לרכוש את האריחים מראש, ולרכוש את כלל החומרים הדרושים לביצוע העבודה. (יש להתייעץ עם אנשי מקצוע). את השלב הבא חשוב במיוחד שאיש מקצוע עם ידע וניסיון יבצע. שלב התקנת המרצפות החדשות.התקנת המרצפות חייבת להעשות בצורה אחידה, ישרה ובגובה אחיד. בליטות של מרצפות או שיפועים עשויים לגרום להצטברות מים ולכתמים וכמובן למראה לא אסתטי.

בשלב האחרון, יש לאטום את הפוגות. איטום הפוגות חייב להיעשות בצורה יסודית. איטום לא אחיד או חלקי עשוי לגרום לזליגת טיפות מים אל בין הרצפות ולהיווצרות רטיבויות.  

 
 
 

עדכונים מהפורומים
עודכן לאחרונה - 2020-07-28 07:50:56

אם אתם מחפשים חברת ניקיון בנס ציונה שמתמחה בניקוי חלונות ועוד דברו איתנו


עודכן לאחרונה - 2020-07-20 07:06:49

שלום, אני סטודנט למחקר בטכניון
ויש לי שאלון קצר לגבי ניקוי חלונות.
במידה ויש לכם כמה דקות ורוצים לתרום למחקר, אשמח אם תענו על השאלות.
תודה רבה

לינק לשאלון


עודכן לאחרונה - 2020-07-20 07:05:35

שלום, אני סטודנט למחקר בטכניון
ויש לי שאלון קצר לגבי ניקוי חלונות.
במידה ויש לכם כמה דקות ורוצים לתרום למחקר, אשמח אם תענו על השאלות.
תודה רבה


עודכן לאחרונה - 2020-04-23 03:26:29

אומרים כי אלוהים נמצא בפרטים הקטנים. גם בחברת ‘יעדים גבוהים’ מאמינים באמרה זו ולכן מספקים שירותים שכל מטרתם לדאוג לפרטים הללו, ביניהם שירות ניקוי חלונות ושיש המתבצעים הן בעבור לקוחות מהמגזר העסקי והן בעבור לקוחות פרטיים.
ניקוי השיש מתבצע לרוב בעבור מבנים חדשים, טרם מסירת המבנה אל הקבלן, או תוך כדי תהליך הבנייה כאשר יצירת השלד שלו הגיעה אל סיומה. ניקוי החלונות מתבצע לרוב לאחר אכלוס הבניין, וכחלק מתחזוקתו לאורך השנה. באמצעות שירותים אלה מבטיחה חברת ‘יעדים גבוהים’ שכל פרט קטן בבניין שלכם, בין אם מדובר בבניין פרטי או מבנה קבלני שעוד לא נמסר לדיירים, יהיה מושלם


עודכן לאחרונה - 2019-02-18 06:30:57

אני יכולה להמליץ לכם על חברת ניקיון מקצועית באזור המרכז. הם עושים אחלה עבודה!