תפריט נגישות
מנקים

טיפים בנושא עצים להסקה


על מנת להינות מקמין העצים להסקה שלנו באופן מקסימלי, כדאי לדאוג לתחזוקה נכונה הן של קמין העצין והן של העצים להסקה עצמם. איך עושים את זה? הכל במאמר הבא

מהם עצים להסקה:

עצים להסקה הם למעשה גזרי עצים המיועדים להסקה בקמין עצים למטרת חימום הבית. סוגי העצים להסקה רבים ולכל סוג עץ, ישנו מאפיינים משלו. את סוגי העצים להסקה ניתן לחלק ל2 קבוצות: עצים להסקה בעלי ערך קלורי גבוה, ועצים להסקה בעלי ערך קלורי נמוך.

הערך הקלורי של העץ מצביע באופן ישיר על משך הבעירה של העץ. למשל, עץ זית להסקה הוא עץ בעל ערך קלורי גבוה, לעומת עץ אורן להסקה שהוא עץ בעל ערך קלורי נמוך. לכן, משך הבעירה של עץ הזית יהיה גדול פי כמה, ממשך הבעירה של עץ האורן. הטעות הנפוצה ביותר על ידי צרכני עצים להסקה, היא בחירה בעץ זול על מנת לחסוך בהוצאות. לרב, עצים זולים להסקה הם עצים בעלי ערך קלורי נמוך, משמע, על מנת להבעיר את קמין העצים לאורך זמן, ישנו צורך בכמות כפולה ואף יותר של עצים להסקה, מאשר עץ יקר בעל ערך קלורי גבוה.  

מהם המזיקים הנפוצים לעצים להסקה:

אחסנה לא נכונה - היא המזיק הראשי לעצים להסקה

תולעי עץ:

כריתת עצים באופן עצמאי היא עבירה על החוק ולכן היא מתבצעת בצורה מבוקרת ובשיתוף קק"ל. רב העצים הנכרתים המיועדים להסקה, הינם מעצים אשר נדבקו ונפגעו ממזיקים כמו תולעים או מחלות עץ שונות. לכן, ברב המקרים, העצים שתזמינו בעבור הסקה בקמין, יהיו נגועים בתולעים. כידוע, תולעי העץ מתפשטות במהירות, ועם מעט גישה, הן עשויות להגיע בקלות גם אל הריהוט הביתי שיפגע במהירות וגם אל עצי הפרי והנוי שבגינה שלכם או בסביבה הקרובה. חשוב לזכור, כי תולעי העץ מטילות ביצים זעירות, ועם כל משב רוח קטן, אותן הביצים מתפזרות לכל עבר.

על מנת לשמור על העצים שלנו בגינה ועל ריהוט העץ שלנו, כדאי מאוד להקפיד לאחסן את העצים המיועדים להסקה באזור מוגדר, סגור ורחוק יחסית מכל נקודה פגיעה. הפתרון הנפוץ ביותר לאחסון עצים, הוא במעין מחסן סגור בגינת הבית. 

לחות:

על מנת שקמין העצים יצליח לעשות את עבודתו נאמנה, יש לצייד אותו בעצים איכותיים להסקה. מהו עץ איכותי להסקה? עץ המיועד להסקה חייב להיות עץ נקי מחומרים כימיים כמו צבע, שמן או דבק, והוא חייב להיות יבש לחלוטין.  גזע העץ עשוי שכבות שכבות, כאשר השכבה הפנימית נשמרת לחה לאורך זמן. להסקת עץ לח ישנם חסרונות רבים. עץ לח אינו נשרף ביעילות, משך הבעירה שלו מתקצר בכ- 50% בממוצע, ומאחר והשריפה אינה אחידה ואינה יעילה, נוצר פיח ועשן סמיך שנפלט מארובת הקמין. התוצאה - עץ שאינו מיצה את הפוטנציאל שלו, או במילים אחרות - בזבוז חומר, ולכלוך מוגבר הן מפליטת עשן, והן במגירת האפר הזקוקה לניקיון תכופות. 

חשוב לדעת  - עץ להסקה פגום או באיכות נמוכה, הופך את תהליך הסקת העצים בקמין לפרויקט מורכב, מלכלך ולא מספק. 

איך מומלץ להזמין עצים להסקה מהספק:

אל תתפתו לבחור עצים להסקה לפי מחיר!

ההמלצה הראשונה היא, לנסות למצוא ספק עצים להסקה המספק עצים איכותיים, ולדבוק בו. שוק ספקי העצים להסקה גדול ופרוץ, וקיימות חברות רבות המספקות עצים להסקה במחירים זולים ונוחים, אך סחורה שעשויה לפגום הן בתהליך ההסקה, הן בניקיון קמין העצים והכי גרוע, לפגום בהנאה שלכם מהתוצר. לאחר שהתמקדתם על חברה איכותית, יש לבחון את הכמויות, האריזה והסוגים. 

רב חברות העצים להסקה, מספקות עצים בפעימות של 1 קוב, כאשר גזרי העצים מגיעים בגדלים שונים ובצורות חיתוך שונות. אם מקום האחסון המיועד לעצים להסקה שברשותכם מוגבל, או במקרים בהם לא נעשה שימוש רב בקמין העצים, מומלץ להסתפק בכמויות קטנות יחסית של עץ, על מנת לצמצם בלאגן וערימות בחצר הבית, וכמובן למזער נזקים שעשויים לקרות בעקבות אחסנה לא נכונה. 

את העצים מקבלים מהספק לרב במארזים או בדולבים. בידקו מה הגודל המתאים לתנאי האחסון שלכם בטרם ההזמנה. 

מומלץ לבדוק היטב אילו סוגי עצים להסקה מתאימים לכם ביותר. קיימים עצים להסקה המפיצים ניחוחות נעימים בעת ההסקה, כאמור לעיל, קיימים עצים להסקה באיכות משובחת ובצפיפות גבוהה (ערך קלורי גבוה) ועצים בעלי ערך קלורי נמוך הנשרפים מהר.

חשוב - וודאו כי גודל גזרי העצים להסקה מתאימים לגודל קמין העצים שלכם! במקרים רבים, פתח הקמין קטן יחסית, והוא אינו מאפשר כניסת גזרי עצים גדולים. הדלקת עצים ה"מציצים" אל מחוץ לפתח הקמין, עשוי להוות סכנה גדולה ויש להימנע מכך! 

 

חשוב מאוד להקפיד על ניקיון קמין העצים ועל תחזוקתו השוטפת. יש לדאוג לניקיון הארובה ויש לרוקן לעיתים תכופות את מגירת האפר. מידע נוסף על איך מנקים קמין עצים, ניתן לקרוא במאמר המצורף. 

 
 
 

עדכונים מהפורומים
עודכן לאחרונה - 2021-09-24 07:23:08

לגבי חברת ניקיון אתה יכול לפנות אלי בפרטי.
חברות בניה יש די הרבה בשוק, קבוצת פלוטקין היא אחת מהותיקות והידועות בשוק שעשתה הרבה פרויקטים מוצלחים אבל עדיין צריך לבדוק טוב. כי מי שעושה-גם טועה..
החברה הגישה בקשה להיתר בנייה, התקשרה עם הפניקס לצורך קבלת מימון, והתקשרה בהסכם ביצוע עם חברת אל־הר.
כמו כן היא החלה לפנות כ־15 דיירים מהדירות לדירות זמניות בשכירות.
מתוך תשעת הדיירים הנותרים, ארבעה התנגדו לפינוי בטענות כי החברה אינה מסוגלת כלכלית לממש את הפרויקט וגם כי נתנה הטבה מופרזת לאחד מבעלי הדירות - והפרויקט נתקע.


עודכן לאחרונה - 2021-09-23 05:57:43

כן, אין ספק שצריך לדאוג לניקיון אחרי שמסיימים לבנות אבל לא פחות חשוב זה לברר על חברת הבניה שמנהלת את הפרויקט.
לרוב, החברות שמנהלות את הפרויקטים האלה מאפשרות דיור חלופי בזמן הבניה שזה ממש מעולה אבל לפעמים דורש אורך רוח.
"מחברת בהרי פלוטקין מסרו כי בימים האחרונים הגישו שלושה בעלי דירות מתוך ארבעה בקשה למתן פסק חלקי, לפיה ביקשו להצהיר כי יכבדו את הסכמי הפינוי בינוי בינם לבין החברה"


עודכן לאחרונה - 2020-07-28 07:50:56

אם אתם מחפשים חברת ניקיון בנס ציונה שמתמחה בניקוי חלונות ועוד דברו איתנו


עודכן לאחרונה - 2020-07-20 07:06:49

שלום, אני סטודנט למחקר בטכניון
ויש לי שאלון קצר לגבי ניקוי חלונות.
במידה ויש לכם כמה דקות ורוצים לתרום למחקר, אשמח אם תענו על השאלות.
תודה רבה

לינק לשאלון


עודכן לאחרונה - 2020-07-20 07:05:35

שלום, אני סטודנט למחקר בטכניון
ויש לי שאלון קצר לגבי ניקוי חלונות.
במידה ויש לכם כמה דקות ורוצים לתרום למחקר, אשמח אם תענו על השאלות.
תודה רבה